Budżet obywatelski

Budżet Obywatelski dla JST

W ostatnim czasie budżetem obywatelskim (BO), nazywanym też partycypacyjnym, interesuje się w naszym kraju coraz większa liczba jednostek samorządu terytorialnego, przede wszystkim urzędów miast, ale również gmin.

Idea BO jest bardzo prosta: to wydzielona część budżetu miasta lub gminy, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio jego mieszkańcy. Realizacja takiego budżetu w danej jednostce samorządowej sprowadza się do zebrania na podstawie wniosków uzyskanych w formie konsultacji społecznych propozycji potrzebnych inwestycji, a następnie wyboru, najczęściej w formie głosowania, tych najbardziej oczekiwanych.

Na świecie pierwszy pełny proces tworzenia budżetu obywatelskiego rozpoczął się w brazylijskim mieście Porto Alegre w 1989 roku, i od tamtego czasu rozszerzył się już na tysiące miast Europy, Azji, obu Ameryk i Afryki.

W Polsce po raz pierwszy BO przeprowadzono w 2011 roku w Sopocie. Jego mieszkańcy zdecydowali na co wydać ponad 1% wydatków z budżetu miasta, tj. 5 mln złotych. W następnych latach budżety partycypacyjne wdrożono w największych polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i w wielu, wielu innych.

ZETO Bydgoszcz SA, którego jedną z istotnych elementów strategii rozwoju jest wsparcie idei budowania polskiego społeczeństwa informacyjnego, po raz pierwszy zrealizowało i wdrożyło system wsparcia informatycznego budżetu obywatelskiego na zamówienie publiczne Urzędu Miasta Łodzi w 2013 roku. Od tego czasu nasza firma jest partnerem merytorycznym budżetów obywatelskich w Toruniu, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Legnicy i oczywiście w mieście, w którym jest nasza siedziba, w Bydgoszczy.